PoPolsku.fr · stan informacji na dzień 13.10.2026
Składki i obowiązkiVersement libératoire czy zwykły podatek dla micro-entrepreneur we Francji: warunki, stawki i terminy wyboru opcji
Jako micro-entrepreneur możesz płacić podatek dochodowy razem ze składkami w Urssaf (versement libératoire, 1%, 1,7% lub 2,2% obrotu) albo w zwykłym rocznym rozliczeniu. Wyjaśniamy, kto może wybrać tę opcję (limit dochodu gospodarstwa), do kiedy ją zgłosić, jak rozliczyć ją w zeznaniu (rubryka 8UY) i dlaczego trzeba samemu wyłączyć zaliczki PAS.
W tym poradniku (15)
Zapytaj redakcjęKrótka odpowiedź: jako mikroprzedsiębiorca (micro-entrepreneurMikroprzedsiębiorca FR: micro-entrepreneur Micro-entrepreneur prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą w uproszczonym systemie, w którym składki społeczne są liczone jako stały procent uzyskanych przychodów. Deklaracja obrotu Przychód…) podatek dochodowy od działalności płacisz na jeden z dwóch sposobów. Zwykle – fiskus odlicza od obrotu ryczałtowe koszty (71%, 50% lub 34%), resztę doliczasz do dochodów gospodarstwa w rocznym zeznaniu, a w ciągu roku płacisz zaliczki (prélèvement à la sourcePobór podatku dochodowego u źródła FR: prélèvement à la source Prélèvement à la source to pobór podatku dochodowego na bieżąco, w roku uzyskania dochodu. Od pensji, emerytur i dochodów zastępczych podatek potrąca płatnik (collecteur), np. pracodawca, kasa…). Opcjonalnie – w ramach versement libératoire (VFL) płacisz podatek co miesiąc lub co kwartał razem ze składkami w UrssafUrssaf (instytucja składek) FR: Urssaf Urssaf to instytucja, do której osoby prowadzące działalność (m.in. micro-entrepreneurs) zgłaszają przychód i wpłacają należne składki społeczne. W systemie micro-entrepreneur deklarację obrotu…, jako stały procent obrotu: 1%, 1,7% lub 2,2%. VFL możesz wybrać tylko, jeśli dochód twojego gospodarstwa domowego sprzed dwóch lat nie przekracza limitu (dla opcji na 2027 r. – 29 579 € na część podatkową). Opcję na 2027 r. dla istniejącej działalności trzeba było zgłosić do 30 września 2026 r.; nowa działalność ma na to czas do końca 3. miesiąca po miesiącu założenia.
Zakres terytorialny
Zasady są ogólnokrajowe – dotyczą mikroprzedsiębiorców we Francji metropolitalnej, w tym na Korsyce i w Alzacji-Mozeli. Terytoria zamorskie (DOM-TOM) są poza zakresem tego poradnika.
Poradnik nie opisuje deklarowania obrotu i składek w Urssaf ani progów VAT – to osobne tematy. Nie jest też doradztwem podatkowym: to, która opcja jest korzystniejsza, zależy od dochodów całego gospodarstwa.
Dwa sposoby opodatkowania – porównanie
| Zwykłe opodatkowanie (micro-BIC / micro-BNC) | Versement libératoire (VFL) | |
|---|---|---|
| Od czego liczony podatek | od obrotu po odliczeniu ryczałtowych kosztów, według skali podatkowej gospodarstwa | stały procent obrotu bez VAT |
| Kiedy płacisz | zaliczki PAS w ciągu roku, rozliczenie w zeznaniu rocznym | co miesiąc lub co kwartał razem ze składkami w Urssaf |
| Zeznanie roczne 2042 C PRO | tak | tak (nadal trzeba je złożyć) |
| Warunek dochodowy | brak | dochód gospodarstwa z roku N-2 poniżej limitu |
Ryczałtowe koszty przy zwykłym opodatkowaniu
Według Service Public Entreprendre (strona zweryfikowana 13.05.2026):
- sprzedaż towarów, gastronomia, zakwaterowanie (bez umeblowanych mieszkań turystycznych): 71%,
- usługi (BIC): 50%,
- wolne zawody (BNC): 34%,
- minimalne odliczenie: 305 € (610 € przy działalności mieszanej).
Przykład: świadczysz usługi (BIC) i masz 30 000 € obrotu. Przy zwykłym opodatkowaniu fiskus uzna 50% za koszty, a 15 000 € doliczy do dochodów gospodarstwa w zeznaniu.
Stawki VFL
| Rodzaj działalności | VFL (podatek) | Składki + VFL łącznie (2026) |
|---|---|---|
| Sprzedaż towarów, gastronomia, zakwaterowanie (bez wynajmu umeblowanego) | 1% | 13,3% |
| Pozostałe działalności BIC, w tym usługi | 1,7% | 22,9% |
| Wolne zawody (BNC), system ogólny | 2,2% | 27,8% |
| Wolne zawody regulowane, kasa Cipav (BNC) | 2,2% | 25,4% |
Łączne stawki według karty Service Public Entreprendre F36232 (zweryfikowana 1.01.2026). Bez VFL składki wynoszą odpowiednio 12,3%, 21,2%, 25,6% i 23,2%.
Przykład: przy 30 000 € obrotu z usług (BIC) VFL wyniesie 1,7% × 30 000 € = 510 € podatku za rok, płaconego razem ze składkami. Czy to mniej niż przy zwykłym opodatkowaniu, zależy od dochodów i liczby części podatkowych twojego gospodarstwa – sprawdź to w symulatorze na impots.gouv.fr.
Kto może wybrać VFL
Wszystkie warunki muszą być spełnione jednocześnie (impots.gouv.fr, strona zmieniona 16.06.2026):
- Jesteś w systemie podatkowym micro-BIC lub micro-BNC.
- Jesteś w systemie składek micro-social.
- Dochód referencyjny gospodarstwa (revenu fiscal de référence, RFR) z roku N-2 na jedną część podatkową nie przekracza limitu.
Limity dochodu gospodarstwa (RFR)
| Rok opcji | RFR z roku | 1 część | 2 części (para) | 2,5 części | 3 części (para + 2 dzieci) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 2024 | 29 315 € | 58 630 € | 73 288 € | 87 945 € |
| 2027 | 2025 | 29 579 € | 59 158 € | 73 948 € | 88 737 € |
RFR znajdziesz na decyzji podatkowej (avis d'impôt). Liczba części zależy od sytuacji rodzinnej (osoba samotna – 1, para – 2, plus części za dzieci).
Limity obrotu na lata 2026–2028
- sprzedaż towarów, gastronomia, zakwaterowanie: 203 100 €,
- usługi, wolne zawody, długoterminowy wynajem umeblowany: 83 600 €.
Jak i do kiedy wybrać VFL
- Nowa działalność: zaznacz opcję przy rejestracji w guichet unique (INPI) albo zgłoś ją w Urssaf do ostatniego dnia 3. miesiąca po miesiącu założenia. Przykład z impots.gouv.fr: działalność założona w styczniu 2026 r. – opcja do 30 kwietnia 2026 r.
- Istniejąca działalność: zgłoś opcję w Urssaf do 30 września roku N – zacznie obowiązywać od 1 stycznia roku N+1. Termin na 2027 r. minął 30 września 2026 r.; następny termin (na 2028 r.) to 30 września 2027 r.
- Rezygnacja z VFL podlega tym samym terminom – zgłaszasz ją w Urssaf do 30 września roku poprzedzającego.
Zaliczki PAS – musisz je wyłączyć sam
Przy VFL podatek od działalności płacisz już w Urssaf. Zaliczka z tytułu poboru u źródła (prélèvement à la source) nie jest anulowana automatycznie. Zaloguj się na impots.gouv.fr i wyłącz ją w rubryce „Gérer mon prélèvement à la source”. Inaczej zapłacisz podatek podwójnie i odzyskasz nadpłatę dopiero po rozliczeniu rocznym.
Rozliczenie w zeznaniu rocznym
- Nawet z VFL co roku składasz zeznanie 2042 C PRO na impots.gouv.fr – obejmuje ono wszystkie dochody gospodarstwa.
- Podatek wpłacony w ramach VFL w roku N wpisujesz w zeznaniu składanym w maju N+1 w rubryce 8UY.
- Według impots.gouv.fr wpłaty VFL nie są już ostatecznym rozliczeniem podatku – działają jak ulga (kredyt) podatkowa, a nadwyżka jest zwracana.
Kiedy tracisz VFL
- gdy dochód gospodarstwa (RFR) przekroczy limit,
- gdy przez 2 kolejne lata przekroczysz limity obrotu – tracisz wtedy system mikroprzedsiębiorcy, a z nim VFL,
- gdy przejdziesz na rzeczywisty system opodatkowania zysków,
- gdy sam zrezygnujesz (zgłoszenie w Urssaf do 30 września roku poprzedzającego).
Co zrobić, jeśli…
…przegapiłeś termin 30 września 2026 r.
W 2027 r. zostajesz przy dotychczasowym sposobie opodatkowania. Opcję na 2028 r. możesz zgłosić w Urssaf do 30 września 2027 r.
…wybrałeś VFL, a z konta nadal schodzą zaliczki PAS
Wyłącz zaliczkę dla dochodów z działalności w „Gérer mon prélèvement à la source” na impots.gouv.fr. Nadpłata zostanie rozliczona w zeznaniu rocznym.
…nie wiesz, która opcja jest korzystniejsza
VFL jest stałym procentem od obrotu, a zwykły podatek zależy od dochodów całego gospodarstwa i liczby części. Porównaj obie wersje w symulatorze podatku na impots.gouv.fr albo zapytaj w urzędzie skarbowym (service des impôts des entreprises).
Ten poradnik opisuje ogólne zasady według impots.gouv.fr (16.06.2026) i Service Public Entreprendre (F23267 – 13.05.2026, F36232 – 1.01.2026). Progi zmieniają się co roku – sprawdź je przed złożeniem opcji.
Źródła i dalsze informacje
impots.gouv.fr — Micro-entrepreneur : conditions pour opter pour le versement libératoire (modifié le 16.06.2026) (otwiera się w nowej karcie)Service Public Entreprendre — Régime micro-fiscal : impôt sur le revenu (F23267, vérifié le 13.05.2026) (otwiera się w nowej karcie)Service Public Entreprendre — Micro-entrepreneur : cotisations et contributions sociales (F36232, vérifié le 01.01.2026) (otwiera się w nowej karcie)Aktualizacja treści: 13.10.2026 · Redakcja PoPolsku.fr
